.
Polyester
Přírodní polyester je znám asi od roku 1830, první syntetický polyester se používal v 1.světové válce jako impregnační materiál. Vlákno ze syntetického polyesteru bylo vynalezeno v Anglii v roce 1941 a od roku 1947 se vyrábí průmyslově.
V roce 2009 dosáhla světová výroba 32 milionů tun, tím se podílel polyester na celkové spotřebě cca 40 % jako nejpoužívanější textilní vlákno (bavlna na 2. místě se podílela asi 30 %). S odstupem největším výrobcem byla Čína (22 miliony tun), podíl Evropy (včetně Turecka) se snížil pod 2 %. V Plané nad Lužnicí vyrobili ještě v roce 1989 přes 500 tun, v pozdějších letech nebyla v ČR výroba polyesterových vláken zaznamenána.
Vlastnosti polyesterových vláken:
- Vysoká odolnost na světle, vůči povětrnosti a mikroorganizmům (záclony)
- Malá navlhavost (rychlé sušení)
- Mnohé vlastnosti se dají snadno zlepšit chemickými nebo mechanickými procesy. Na příklad:
- Zvýšenou orientací molekul se dá zvýšit pevnost (pneumatikové kordy, dopravní pásy, šicí nitě)
Dutá polyesterová vlákna: se používají jako alternativa k peří s tou výhodou, že se výrobky plněné tímto materiálem dají prát.
Kachní peří
Peří je přírodní materiál, tedy dýchá, vstřebává vlhkost, kterou odvádí od těla, a má výborné izolační vlastnosti.
Navíc se jedná o ekologický materiál, jehož životnost je nesrovnatelně delší než životnost dutého vlákna.
Pokud o produkty z peří pravidelně pečujete, vydrží vám desítky let.
Základní vlastnosti peří:
- jedná se o přírodní materiál, který zaručuje zdravé spaní
- výborné tepelně-izolační vlastnosti
- vzdušnost
- měkkost
- schopnost absorbovat pot a následná schopnost odpařování zpět do ovzduší
- životnost v desítkách let
- přizpůsobivost
Pouze péřový polštář nebo deka se perfektně přizpůsobí tělu člověka. Díky tomu pomáhá proti zdravotním problémům, které vznikají během nezdravého spánku – strnulá šíje, bolesti hlavy, bolesti kloubů nebo přeleženiny. Polštáře je možné naklepat a zabránit proležení a jeho deformaci.
Bavlna
Bavlna je jednou z nejvýznamnějších a nejdůležitějších plodin, které se pěstují pro výrobu v textilním průmyslu. Ta vlákna, ze kterých my pak máme zhotovenou téměř polovinu šatníku, se získávají z plodů, které rostou na keři, zvaném bavlník. Bavlna je jednou z nejrozšířenějších textilií, více než 50 % textilu, který je v dnešní době vyroben, je z bavlny, nebo v sobě má alespoň příměs těchto vláken. Na trhu lze výrobky z bavlny najít opravdu snadno. Bavlna je využívána jak k jednoduchým věcem jako jsou ručníky a utěrky, tak i k oblečení od kalhot až po svetry nebo například k výrobě luxusního spodního prádla. Ať už si vzpomenete na jakýkoliv kousek ve vašem šatníku či prádelníku, určitě byste ho na trhu našli i v bavlněné formě.
Díky svým vlastnostem se bavlna i dnes drží jako jedna z nejpoužívanějších plodin v textilním průmyslu.
Vlastnosti bavlny:
- velmi dobrá pevnost v tahu a v oděru. Pokud se bavlna namočí, její pevnost se zvyšuje a to až o neuvěřitelných 20 %.
- jemnost bavlny. Bavlna je na omak velmi příjemným materiálem a navíc dokáže nasát velké procento vlhkosti.
- poměr jejích skvělých vlastností k ceně textilie. I když jsou bavlněné výroby velmi kvalitní, jejich cena se pohybuje od těch nejnižších na trhu.